Renesans cegły w naszych domach

Home / Budownictwo / Renesans cegły w naszych domach

Może wydawać się nam, że charakterystyczna czerwona cegła już kilkanaście lat temu całkowicie zniknęła z rynku i nie jest wykorzystywana w budownictwie. A jednak, za sprawą dekoratorów wnętrz i stylistów przedstawiających nam różnego rodzaju aranżacje naszych domowych przestrzeni, cegła – nie tylko w czerwonym kolorze – wraca do łask, choć w innej formie.

Aranżacja wnętrza z wykorzystaniem cegły

cegła na ścianęObecnie cegła nie jest popularnie wykorzystywana w budownictwie, jednak coraz częściej zostaje ona przeistoczona w płytki z cegły, które doskonale odnajdują się na naszej ścianie, umożliwiając różnego typu aranżacje – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz naszego domu. Cegła na ścianę najczęściej wykorzystywana jest w tradycyjnym czerwonym kolorze. Tego typu cegłę znaleźć możemy bardzo często na elewacji budynków, jako element zabezpieczający zewnętrzne ściany budynku przed działaniem czynników zewnętrznych, w tym również atmosferycznych. Niewątpliwie płytki wykonane z czerwonej cegły, spełniają również rolę dekoracyjną na naszej elewacji, dodając całemu budynkowi walorów estetycznych. Jeśli chodzi o zastosowania czerwonej cegły we wnętrz naszego domu lub mieszkania, bardzo często wykorzystywana jest ona w salonie, gdzie najczęściej wykładana jest nią jedna ściana pomieszczenia, a pozostałe utrzymane są wtedy w jasnej kolorystyce, pozwalającej na odbijanie się światła, dzięki czemu pomieszczenie nie jest przytłoczone cegłą i pozostaje optycznie duże.

Innym kolorem cegły, znajdującym swoje coraz popularniejsze zastosowanie, jest kolor biały. Białe płytki wykonane z cegły lub produktu cegłopodobnego, znaleźć możemy bardzo często w niewielkich kuchniach. Dzięki zastosowaniu jasnego koloru, pomieszczenie ulega powiększeniu, a dodatkowo dysponuje ono niekonwencjonalną fakturą.