Problemy podczas badania ginekologicznego

Home / Medycyna / Problemy podczas badania ginekologicznego

Każda kobieta wcześniej czy później musi lub powinna zgłosić się do lekarza zwanego ginekologiem. Jeżeli jest to pierwsza wizyta niewątpliwie warto na nią się udać z mamą lub inną dorosłą kobietą, która nas uprzedzi o rodzaju badania i sposobie jego wykonania. Jeżeli nie mamy takiej możliwości warto jest uprzedzić ginekologa o fakcie, iż jest to pierwsze badanie i poprosić o wyjaśnienie niejasności.

Czego oczekujemy podczas badania ginekologicznego?

wziernik ginekologicznyJednak jak już wizyta u ginekologa to dla nas nie pierwszyzna na pewno, każda z nas ma na ten temat swoje zdanie a przede wszystkim pewne zastrzeżenia co do sposobu ich przeprowadzania. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich gabinetów ginekologicznych, ponieważ zazwyczaj w prywatnych klinikach jesteśmy traktowane całkowicie inaczej jak w państwowej służbie zdrowia. Przykładowo taka banalna sprawa jak wziernik ginekologiczny, przyjemnie jest jak jest on wcześniej doprowadzony do temperatury ciała i nie jest po prostu zimny. Innym aspektem ważnym podczas badań jest odpowiednia wrażliwość ginekologa i nie ważne jest czy to akurat kobieta czy mężczyzna a liczy się odpowiednie podejście do pacjenta. Niekiedy trzeba bardzo niedużo i może wystarczyć nawet zwykły uśmiech lub parę prostych pytań na rozluźnienie, mogą one być nawet niezwiązane z badaniem. Ważne jest nawiązanie nici porozumienia i swoistej więzi między lekarzem a pacjentem będącej podstawą budowania zaufania.

Dlatego wybór odpowiedniego gabinetu ginekologicznego a nawet konkretnego ginekologa nie powinien odbywać się w sposób przypadkowy. Najlepiej jest w tym wypadku posiłkować się opinią np. koleżanek, rodziny lub znajomych. Takie podejście pozwoli nam na uniknięcie w przyszłości nieprzyjemnych sytuacji i nie zrazi nas do ważnych badań ginekologicznych.